Команда«Радіо Аристократи» відшукала і прослухала всі українські релізи 2018-го року та визначила претендентів на музичну премію (А) PRIZE за найкращий повноформатний альбом. Texty.org.ua візуалізували зібрану інформацію.

Музика поза політикою чи тільки іноді? «Українська музика» - це взагалі про територію? Ми знаємо забагато чи недостатньо? Почути, що про це говорять вулиці, дозволити таксисту увімкнути свою улюблену українську пісню, прислухатися, про що волають динаміки у метро, зазирнути в гараж на репетицію до невідомих нам - команда «Радіо Аристократи» декілька місяців досліджувала музичні альбоми 2018-го року та повернулась із відповідями.

Якби кожен нардеп вирішив упродовж року побути музикантом та записати власний альбом (звісно, репчик, звісно, про соціалочку), то кількість їхніх творінь не набагато перевищувала б загальну кількість релізів українських музикантів за 2018-й: 416 альбомів. Це вагоме досягнення для, сучасної української музичної індустрії, за трансформаціями якої так цікаво спостерігати останні роки.

(А) PRIZE — музична премія радіоподкастингової компанії «Радіо Аристократи», започаткована у 2016-му групою авторитетних експертів у галузі сучасної української музики з метою щорічного моніторингу та визначення найкращих альбомів, які створюються та ідентифікуються авторами як українські.

Щоб обрати найкращих, «Радіо Аристократи» сформувало базу з понад 900 виконавців або гуртів — це в середньому два представники на кожне українське місто. Щоби познайомитися з усіма релізами, знадобиться майже тиждень беззупиного прослуховування — обережно! Можуть виникнути побічні ефекти та звикання.

Із 63-ма авторами можна було познайомитися в прямих ефірах та на спеціальних подіях від «Радіо Аристократи» (livestage Ранкового Шоу, Музика Даші Коломієць, btw Ніла Тарасова, Джаз з Олексієм Коганом, Bedstocklive). Ці відеоматеріали завжди можна знайти за посиланням

Про що співають?

У 2018-му більшість артистів співала українською (ура!). Таких альбомів є 74, ще в 52-х можна почути гарну (щоправда, часом і жахливу) англійську. У 46-х альбомах виконавці передавали свої послання світу суто музикою, без слів, а в 39 — є поєднання англійської, російської, французької та української. Найменше альбомів — 31 — російськомовних.

Для Сергія Бабкіна та гуртів KID — S і Fontaliza минулорічні альбоми стали першими україномовними за всю кар’єру артистів.

Ми знайомилися із новачками музичної індустрії. Для 94-х артистів повноформатні альбоми стали дебютним релізом або ж першою роботою із форматом long play (майже 40 % від усього матеріалу 2018 року).

Українські альбоми - 2018

Перемикаючись між вкладками, можна побачити розподіл альбомів за стилем,
статтю, мовою, регіоном, а також подивитись, які виконавці потрапили в long list та short list премії

Кожен кружечок — один альбом. Наведіть на нього мишею, аби подивитись детальну інформацію. Рядок «стиль» у спливаючому вікні — означає стиль, за яким артисти себе ідентифікують. Якщо він порожній, значить нам не вдалося знайти відповідну інформацію.

Кружечки з білою серединкою клікабельні. По кліку можна прослухати трек з альбому виконавця.

До проекту включаються альбоми, які виходять протягом року та ідентифікуються авторами як українські.

Де співали?

Найбільше повноформатних релізів маємо зі столиці (118), Львова (26), Харкова (12), Дніпра (9) та Одеси (9). Ситуація в цілому по регіонах така: північ (без Києва) — 9, захід — 41, схід — 21, центр — 18, південь — 17.

Ще 18 українських альбомів потрапили до нас з-поза меж України від груп, що оселилися або тимчасово працюють за кордоном: з Мінська, Лос-Анджелеса, Нью-Йорка, Кінгстона, Відня, Торонто, Цюріха та Кракова.

Більшість чоловіків

73% зібраних альбомів створили чоловіки, 18 % альбомів маємо від змішаних гуртів і 9 % — від суто жіночих. Ми знаємо, що насправді багато жінок працюють у музичній індустрії, але залишаються в тіні публічної діяльності. Так, наприклад, Ірина Горбань є арт-менеджеркою гуртів DakhDaughters та DakhaBrakha (останній колектив є володарем першої статуетки (А) PRIZE у 2017 році).

Що співали

Артисти були надзвичайно винахідливими, ідентифікуючи жанри, у яких створювали альбоми: meditation electro-folk, somewhat Music, синтетичні інсинуації, RAVE DOOOM, cossaks thrash, крипто-поп, cabaret, Contemporary Ukrainian Pop. Це й не дивно, по-перше, усі ми в останні роки почали трохи частіше говорити про ідентифікацію.

По-друге, часи змінилися — техніка стала дешевою, творча співпраця на відстані стала нормою, а прагнення до міждисциплінарності — новий тренд. Музика абсорбувала в себе різноманітні жанри. Хтось це помітив і швидко трансформувався.

«Радіо Аристократи» не любить детермінувати музику, конструюючи для неї рамки, але все ж таки обрало 12 жанрів, щоби створити загальний портрет усіх повноформатників, яких нам вдалося знайти і яких можна послухати за посиланням посиланням Отож:

Осінь надихає

Уже традиційно найпродуктивнішим сезоном для публікацій нового матеріалу для українських музикантів є осінь — 40 % торішніх релізів створювалися саме в цей період. Є кілька пояснень: для учасників «важкої» сцени — це привід релізнутися до наближення фестивалю the best ukrainian metal act; також після великих літніх фестивалів концертні майданчики охочіше відчиняють двері для авторів, ті ж, своєю чергою, намагаються з’явитися на сцені з новим матеріалом. Звісно, можна пояснити й більш романтично: особливостями української сентиментальності або ж нюансами психології творчих людей.

Які стрімінгові сервіси обирали?

Що ще цікавенького можна знайти в списку релізів 2018-го?

Слухали всі повноформатні альбоми і формували long list премії автори програм та ведучі музичних шоу на Радіо Аристократи: Даша Коломієць, Ніл Тарасов, Влад Фісун, Паша Франик, Володимир Сіваш, Валерія Чачибая, Данило Хомутовський, Ярослав Лодигін.

Деякі відомі українські гурти не ввійшли до нашого довгого списку премії:

Drezden, Evgeny Khmara, I N G R E T, KAZKA, KozakSystem, MARU, MARUV (хоча в них найбільше переглядів на українському youtube), NK, SINOPTIK, TARABAROVA , The Hardkiss, The Nietzsche, VivienneMort, Курган&Agregat, Сергій Бабкін, СКАЙ, Тартак, Хамерман Знищує Віруси, Христина Соловій.

Претенденти на премію (А) PRIZE

Онлайн-голосування тривало до 20 лютого, і за його результатами до short list премії увійшли 10 альбомів, які набрали найбільше число голосів. На цей раз кількість людей, яка взяла участь у голосуванні (в порівнянні з минулим роком) виросла в чотири рази!

РShort list виявився дуже різноманітним жанрово. У ньому можна знайти релізи як зовсім нових виконавців, так і всесвітньо відомих.

Різниця за кількістю голосів між першим та останнім місцем досить суттєва — 978.

Повний перелік альбомів, які потрапили до short list, упорядкованих за кількістю голосів:

  1. 1222 Latexfauna – Ajahuaska
  2. 902 Andrey Chmut – Smoothability
  3. 857 Jamala – Крила
  4. 772 Freel – Спалах
  5. 370 KRUTЬ – Live Concert With Chamber Orchestra
  6. 339 ONUKA – MOZAЇKA
  7. 295 LAUD – Музика
  8. 258 Вагоновожатые – Референс
  9. 249 YUKO – DURA?
  10. 244 Atomic Simao – Levitation Loom Four

Слід зазначити, що рейтинг за результатами онлайн-голосування жодним чином не впливає на фінальне рішення, яке приймає експертне та неупереджене журі. Цього року в його складі: Graham Jackson, Валерія Чачибая, Влад Фісун, Євген Ступка, Анна Ставиченко. Голова журі — Мирослав Скорик. Гарант об’єктивності — Олексій Коган. Докладніше про кожного з них можна прочитати на сайті премії.

Переможця буде оголошено на гала-концерті премії 28 лютого.